Je pravdou, že mnoho lidÃ, pÅ™edevÅ¡Ãm ze starÅ¡Ã generace, nepohlÞà na videohry zrovna dobÅ™e. A jednÃm z kriticizmů, které majÃ, je to, že mohou údajnÄ› způsobovat závislost. NechtÄ›jà tedy, aby se jejà obÄ›tà staly jejich dÄ›ti Äi vnouÄata. Toto nebezpeÄà vÅ¡ak nenà ani zdaleka tak velké, jak si mnozà myslÃ.
Â
Â
SamozÅ™ejmÄ›, vÅ¡ichni známe ten stereotyp puberťáka, který hraje celý den poÄÃtaÄové hry, a to do té mÃry, že zanedbává Å¡kolu i jiné povinnosti. Mnohdy se to navÃc týká nejen dÄ›tÃ, ale i dospÄ›lých. Je vÅ¡ak pravdou, že tento neÅ¡var nenà ani zdaleka tak rozÅ¡ÃÅ™ený, jak by se mohlo zdát.
Â
JistÄ›, i na hrách se může stát ÄlovÄ›k závislým. OvÅ¡em tento proces je odliÅ¡ný od závislosti napÅ™Ãklad na nikotinu Äi drogách. V tom druhém pÅ™ÃpadÄ› jde o závislost chemickou, kdy tÄ›lo samo požaduje ony látky. V pÅ™ÃpadÄ› her jde pouze o psychologický efekt. To má hned nÄ›kolik výhod.
Â
Â
V prvnà řadÄ› nenà tak snadné mu podlehnout. I to je důvod, proÄ praktický každý kuřák Äi uživatel drog je závislý, kdežto u hráÄů se jedná pouze o malé procento. Nenà se tedy potÅ™eba bát, že se nÄ›co takového stane.
Â
Dále je tu fakt, že ve hrách nejsou žádné chemikálie, které by poÅ¡kozovaly tÄ›lo. Z tohoto hlediska je tedy pro ÄlovÄ›ka mnohem zdravÄ›jÅ¡Ã být závislý na nich, než napÅ™Ãklad na kouÅ™enÃ. Ani abstinenÄnà pÅ™Ãznaky pak nejsou ani zdaleka tak tvrdé.
Â
Je tedy velmi nepravdÄ›podobné, že se nÄ›co takového stane zrovna naÅ¡emu dÃtÄ›ti. Pokud k tomu vÅ¡ak již dojde, mÄ›li bychom si položit otázku, proÄ radÄ›ji utÃká do svÄ›ta her namÃsto toho reálného. Má nÄ›jaké problémy Äi stres, které ho trápÃ? RozhodnÄ› neprohloupÃte, když si s nÃm o tom nejprve promluvÃte, než zaÄnete omezovat pÅ™Ãstup k poÄÃtaÄi. Možná totiž zjistÃte, že je to pro vaÅ¡e dÃtÄ› prakticky jediná možnost, jak se s problémy, které má, vyrovnat. Pokud mu nabÃdneme pomoc a porozumÄ›nÃ, situace se sama od sebe zlepÅ¡Ã.