Většina rodičů se při uspořádání dětské oslavy narozenin nejvíce děsí toho, že při nich dojde k úrazu nebo k poškození majetku. Děti jsou totiž obvykle velice pohybově aktivní, a mohou snadno někde něco srazit k zemi, rozbít, zdemolovat nebo poztrácet. Zranění je u rozdováděných dětí také velmi časté, většinou jde o pohmožděniny či zlomeniny rukou a nohou nebo klíčních kostí.
Uspořádejte oslavu raději venku – v zimním období se vyplatí na oslavu zajistit vhodné prostory například pronájmem salónku, který pojme mnohem více osob, než váš obývák. V salónku také bývá více místa pro volný pohyb a děti se v cizím prostředí budou na rozdíl od domácího prostředí spíše chovat rezervovaně, alespoň zpočátku. A v teplých měsících, zhruba od května do září, je výhodné slavit venku na vlastní zahradě nebo v pronajatých venkovních prostorách, případně na zahradě vašich přátel či příbuzných.
Pozvěte na oslavu kouzelníka – skvělým zpestřením jsou na všech typech oslav kouzelníci. Dovedou oslovit publikum nejen svými dovednými triky, ale zejména charismatem. Kouzelníky práce vysloveně baví, rádi sledují reakce obecenstva, snaží se jej někdy aktivně zapojit do hry a rozhýbat energii mezi lidmi, která bývá na některých oslavách poněkud ztuhlá. Lidé někdy potřebují vnější stimul, který je „nakopne“, aby si uvědomili, že život je jen hra, a že dospělí často zapomínají na to být spontánní a hraví jako děti. Velcí mystici a duchovně zralí lidé vám mnohdy na otázku, jak zlepšit svůj vlastní život, odpoví docela neočekávaně a v uvozovkách „primitivně“ – chovejte se spontánně a emocionálně jako děti. Je v tom ale mnoho moudrosti.
Zajistěte vhodnou výzdobu a program – na oslavách by neměly chybět vhodné společenské hry a sportovní potřeby, například karetní hry, Člověče nezlob se, hrací kostky, kopací a volejbalový míč, šipky, házecí disk, anebo třeba i vybavení k lukostřelbě či střelbě ze vzduchovky.